بهداشت و سلامت روانی چیست؟

mental disorder

mental disorder

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ هر از چندی گزارشی از وزرات بهداشت درباره شیوع اختلالات روانی از آمار زنان و مردانی می‌گوید که به یک نوع اختلال روانی مبتلا می‌شوند. در میان انواع اختلالات نیز افسردگی و اضطراب شیوع بیشتری دارد. سؤال اینجاست که آیا آمار ذکرشده در این گزارش‌ها بدین معناست که سایر افراد که اختلال روانی ندارند، دارای سلامت روان هستند؟ و مهم‌تر آن‌که آیا بین سلامت روان و لذت‌بردن از زندگی ارتباطی وجود دارد؟

از آنجایی که در گذشته هدف مطالعات روان‌شناختی بیشتر بررسی بیماری‌های روانی و درمان بوده است، تعریف سلامت روان مترادف با نبود بیماری‌های روانی و علائم بیمارگونه تلقی شده است؛ در حالی که از دههٔ ۸۰ میلادی در تعریف سلامت روان تغییر و تحول بسیاری پدید آمده است. با چشم‌پوشی از برخی تمایزات بین دو اصطلاح «بهداشت روان» و «سلامت روان»، یکی از جامع‌ترین تعریف‌های سلامت روان، تعریف سازمان جهانی بهداشت از این مفهوم خواهد بود. بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، بهداشت روانی و سلامت روان، فقط به معنای نبود اختلال روانی نیست، بلکه بیشتر به نوعی سلامت ذهنی ارتباط دارد. این سازمان، سلامت روانی را این گونه تعریف می‌کند: «سلامت روانی در درون مفهوم کلی سلامت قرار دارد و سلامت یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش‌های روانی و جسمی، سلامت به معنای نبودِ بیماری یا عقب‌ماندگی نیست.»

در تعریف دیگری که مقبول بسیاری قرار گرفته است، انجمن کانادایی بهداشت روانی، سلامت روان را در سه قسمت تعریف کرده است: بخش اول نگرش‌های مربوط به خود، شامل تسلط بر هیجان‌های خود، آگاهی از ضعف‌های خود و رضایت از خوشی‌های خود است. بخش دوم، نگرش‌های مربوط به دیگران، شامل علاقه به دوستی‌های طولانی و صمیمی، احساس تعلق به یک گروه، احساس مسئولیت در مقابل محیط انسانی و مادی است. بخش سوم نیز نگرش‌های مربوط به زندگی است که خود شامل پذیرش مسئولیت‌ها، ذوقِ توسعهٔ امکانات و علائق خود، توانایی اخذ تصمیمات شخصی و ذوقِ خوب‌کارکردن است؛ پس مشاهده می‌کنیم این انجمن، سلامت روانی را در ارتباط با سازگاری محیط و نگرش‌های مربوط به خود و دیگران تعریف می‌کند، اما به مفاهیم بیماری، آسیب‌شناسی و ناسازگاری ارجاع نمی‌دهد.

بنابراین می‌توان گفت سلامت روانی صرفاً به معنای نداشتن علامت بیماری نیست؛ بلکه فرد سالم علاوه بر نداشتن نشانه‌های بیماری روانی باید بتواند ارتباطات سالمی را با دیگران برقرار کند، واقعیت‌ها را بپذیرد، خود را با محیط سازگار کند و در راستای شکوفاساختن استعدادهای فطری خود بکوشد و اهداف خود را به طور منطقی تحقق بخشد. در یک دید کلی نیز می‌توان بیان داشت سلامت روان واقعی، هم شامل پیشگیری از بیمارشدن و هم شامل ارتقاء سلامت مثبت خواهد بود که از بخش دوم تا حد زیادی غفلت شده است.

دربارهٔ ارتباط بین رضایت و لذت‌بردن از زندگی و سلامت روان، محققان مختلف نشان داده‌اند، رضایت و لذت‌بردن از زندگی، یکی از پیش‌بینی‌کننده‌های قوی سلامت روان است. در واقع، افرادِ دارای رضایت بالای از زندگی هیجان‌های مثبت بیشتری را تجربه می‌کنند، از گذشته و آیندهٔ خود و دیگران، رویدادهای مثبت بیشتری را به یاد می‌آورند و از پیرامون خود ارزیابی بهتری دارند و آن‌ها را خوشایند توصیف می‌کنند. در حالی که افرادِ با رضایت پایین، خود، گذشته و آینده‌شان، دیگران و رویدادهای زندگی را نامطلوب ارزیابی می‌کنند و هیجان‌های منفی بیشتری مانند افسردگی و اضطراب را گزارش خواهند کرد. محققان دیگری نیز معتقدند افرادی که از زندگی رضایت بالاتری دارند، از شیوه‌های مقابلهٔ مؤثرتر و مناسب‌تری استفاده و عواطف و احساسات مثبت عمیق‌تری را تجربه می‌کنند. در کل، رضایت و لذت از زندگی می‌تواند پیش‌گوی سلامت روان باشد.

The post بهداشت و سلامت روانی چیست؟ appeared first on آلامتو.

آلامتو

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , | پاسخ دهید:

خودخواهی در زندگی زناشویی

5 selfish things that can ruin your marriage

5 selfish things that can ruin your marriage

اگر خودخواه هستید باید در زندگی زناشویی بسیار مراقب رفتارهای خودتان باشید چراکه به راحتی میتوانید طرف مقابلتان را آزار دهید.

به گزارش آلامتو و به نقل از مردمان؛ رفتارهای خودخواهانه می‌تواند تاثیر منفی بر ازدواجتان بگذارد. ۵ مورد از متداول‌ترین این رفتارهای مخرب را برایتان عنوان می‌کنیم که ممکن است بدون اینکه بدانید همین حالا در ازدواج شما هم وجود داشته باشد. باید این رفتارها را بشناسید و روش‌های پیشگیری از آنها را هم یاد بگیرید.

خیلی از زوج‌هایی که پیش مشاوره‌های خانواده می‌روند، هر دو طرف نیت خوبی دارند و می‌خواهند رابطه‌شان را نجات دهند و در آخر متوجه می‌شوند علت اینکه کار رابطه‌شان به اینجا کشیده همین ۵ رفتار خودخواهانه بوده است.

۱. واکنش دفاعی بجای گوش دادن به حرف طرف مقابل

این یکی از متداول‌ترین رفتارهایی است که در زوج‌ها می‌توان دید. افراد معمولاً درمورد مشکلات و خستگی‌های خودشان خوب حرف می‌زنند و آنها را ابراز می‌کنند ولی وقتی نوبت به حرف زدن طرف‌مقابلشان می‌رسد، حالت دفاعی به خودشان می‌گیرند. همین باعث می‌شود که خوب به حرف‌های همسرشان گوش نکنند. توصیه ما این است که دقیق به حرف‌های همسرتان گوش کنید و سعی کنید پیامی که می‌خواهد به شما بدهد را درست بگیرید، بدون هیچ بی‌احترامی و تمسخر. حتی نوشتن حرف‌هایی که همسرتان می‌زند برای بالا بردن تمرکزتان می‌تواند مفید باشد.

۲. عدم صحبت درمورد مسائل و مشکلات شخصی با همسرتان

مطمئناً هیچ انسانی نمی‌تواند فکر دیگران را بخواند، همسر شما هم از این قاعده مستثنی نیست. خیلی خودخواهانه است که توقع داشته باشید که او دقیقاً بداند که چه خبر است و چه مشکلی دارید و به کمکتان بیاید. ممکن است استرس‌های کاریتان باشد، نگرانی‌های مالی یا رفتارهایی از همسرتان که برایتان آزاردهنده است. این لیست می‌تواند خیلی طولانی باشد و حرف نزدن درمورد آنها موجب خشم و کینه و آزار همدیگر می‌شود. حرف زدن با هم و گوش کردن به حرف‌های همدیگر قسمت زیادی از ناراحتی‌های شما را برطرف خواهد کرد.

۳. مدام حدس و گمان زدن

یکی از عواقب رفتار خودخواهانه قبلی این است که درمورد رفتار طرفتان حدس و گمان بزنید و آن را به خودتان بگیرید. وقتی آدم‌ها دچار استرس می‌شوند، ممکن است رفتارشان هم در رابطه با همسرشان عوض شود. ممکن است مدام عصبانی و زودرنج شوید و این رفتار باعث می‌شود که طرف مقابل آن را به خودش بگیرد و ناراحت و عصبانی شود. در بهترین حالت بهتر است که طرفی که استرس دارد با همسرش صحبت کند اما ازآنجایی که هیچکدام از ما آدم‌های کاملی نیستیم، ممکن است هیچ نگوییم و در اینصورت وظیفه طرف‌مقابل است که با نرمی و لطافت موضوع را مطرح کند و درمورد مشکلات همسرش سوال کند. وقتی می‌خواهید این کار را بکنید، یادتان باشد که پیش‌داوری‌هایتان را کنار بگذارید. به عبارت دیگر، تصور نکنید که همسرتان قصد حمله به شما و آزارتان را داشته است، در عوض به خودتان یادآور شوید که او هنوز هم همان کسی است که شما انتخابش کرده‌اید و عاشقش هستید.

۴. نادیده گرفتن نیازهای جنسی همسرتان

رابطه‌جنسی بخش بسیار مهمی از ازدواج است و مشکل بسیاری از زوج‌هایی که پیش مشاوره خانواده می‌روند هم همین است. مشکلت مربوط به رابطه‌جنسی معمولاً شامل تفاوت در میزان میل جنسی و انتظارات فرد از آن می‌شود. خیلی مهم است که با هم درمورد این موضوعات صحبت کنید. هیچ اشکالی ندارد که توقعات خودتان را از رابطه‌جنسی با همسرتان در میان بگذارید. بعد از اینکه از انتظارات هم باخبر شدید، باید سعی کنید آنها را در نظر گرفته و به آنها احترام بگذارید. صحبت کردن باهم اهمیت بسیار زیادی در این زمینه دارد.

۵. بزرگنمایی رفتارهای آزاردهنده همسرتان

خیلی از جلسات مشاوره خانواده با این جمله «او این کار را می‌کند»، «و آن کار را می‌کند» شروع می‌شود. این جمله‌ها برای توصیف رفتارها یا خصوصیات اخلاقی استفاده می‌شود که طرف مقابل را دیوانه می‌کند. به جای اینکه روی کاری که همسرتان انجام می‌دهد متمرکز شوید، بهتر است هر کدامتان روی رفتارهای خودتان تمرکز کنید، مخصوصاً رفتارهایی که می‌دانید موجب آزار همسرتان است. منظورمان این نیست که خودتان را عوض کنید، نه. فقط کافی است آگاهی بیشتری نسبت به رفتارهای خودتان پیدا کنید و سعی کنید آنها را اصلاح کنید.

به خاطر داشته باشید که هیچ رابطه‌ی ایدآلی وجود ندارد. اگر تصور می‌کنید که یکی از این رفتارها را دارید، قدم بزرگی برداشته‌اید زیرا آگاهی سخت‌ترین قدم در ایجاد تغییر است.

The post خودخواهی در زندگی زناشویی appeared first on آلامتو.

آلامتو

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , | پاسخ دهید:

راهنمای خرید میوه و سبزیجات

smelling oranges

smelling oranges

برای خرید و نگهداری میوه و سبزیجات تازه و باکیفیت چه ترفندی دارید؟ آیا از روی ظاهر میتوان به کیفیت محصول پی برد؟

پرتقال را بو کنید

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ پرتقال ها زمانی که به رسیده ترین حالت خود می رسند از درخت جدا می شوند. این میوه در واقع از زمان چیده شدن می میرد و از آنجا که مرده ها بوی بد می گیرند باید از بینی تان استفاده کنید. اگر بویی اسیدی داشته باشد پوست بیش از حد رسیده می شود. اگر پوستی روشن و صاف داشته باشد طعمش نیز به همان شکل خواهد بود. پرتقال بعد از قرار داده شدن در یخچال، ۴ تا ۵ روز دوام خواهد آورد.

ساقه‌ی سیب ها را چک کنید

دانه ها هستند که سیبی شیرین را می سازند اما ساقه نشان دهنده سن سیب است. ساقه سیب می تواند به خریدار بگوید که آیا سیب قابل خوردن است و یا همین حالا به سمت قهوه ای شدن رفته یا نه؟! به صورت ایده آل باید به دنبال سیبی باشید که ساقه اش سفت و محکم به آن چسبیده باشد. خنک نگه داشتن این میوه مورد علاقه نیوتن به کاهش سرعت پیر شدنش کمک می کند.

کاهوها را خشک نگه دارید

با اینکه بسیاری از فروشنده ها سعی می کنند روی کاهوهای خود قطرات آب بریزند آنها را مرطوب نگه دارند باید گفت این کار در واقع کاهو را کهنه می کند. قرار دادن کاهو در کیسه پلاستیکی نیز به همین شکل موجب خراب شدن زودتر آن خواهد شد. بهتر است کاهو را در پاکت های کاغذی نگهداری کنید و تنها زمانی برگ های آن را بشویید که قصد استفاده کردنشان را دارید.

گوجه فرنگی ها گول زننده هستند

نگهداری از گوجه فرنگی ها کار ساده ای نیست و بر خلاف سیب، یخچال هم نمی تواند کاری برایشان بکند. یخچال طعم گوجه فرنگی را از بین می برد. اگر گوجه فرنگی اضافه آوردید بهتر است از آن سس درست کنید تا اینکه دوباره بخواهید آن را به یخچال برگردانید. این میوه قرمز رنگ آبدار ( بله میوه! سبزی نیست ) برای مسافرت ها نیز زیاد جالب نیست. هیچ وقت گوجه فرنگی را سبز یا زرد نخرید، باید رسیده باشد، هرچه قرمزتر بهتر.

اسفناج را در یک پاکت کاغذی نگهداری کنید

با اسفناج نیز باید مانند کاهو رفتار کنید. تنها برگ هایی را که می خواهید مورد استفاده قرار دهید را بشویید و باقی را همیشه داخل یخچال نگهداری کنید. کیسه کاغذی بهتر از پلاستیک می تواند رطوبت را نگه دارد و اجازه می دهد برگ های اسفناج تا سه روز دوام بیاورند. از ساقه های زرد رنگ بپرهیزید و مطمئن شوید برگ ها خوب و سبز هستند.

فلفل دلمه ای را آرام تکان دهید

رنگ های مختلف فلفل دلمه ای روی دوام آن تاثیر می گذارند. فلفل دلمه ای سبز رنگ یک هفته دوام می آورد و دیگر رنگ های فلفل دلمه ای چند روز بیشتر دوام ندارند. فلفل دلمه ای را اگر در قفسه پایین یخچال قرار دهید و کمی هم مرطوبشان کنید چند روز بیشتر دوام خواهند آورد.
چگونه فلفل دلمه ای مناسب انتخاب کنیم؟ فلفل دلمه ای را تکان دهید و اگر صدای تخم های درونش نیامد یعنی تازه است. این کار کمک می کند از بیرون متوجه شوید درون فلفل دلمه ای چه خبر است.

موز تاریکی را دوست دارد

با عقل جور در می آید که میوه ای با این رنگ زرد، از غم و غصه بدش بیاید؟! بله! موز از سرما خوشش نمی آید و اگر به صورت نرسیده منجمد شود دیگر هرگز رسیده نخواهد شد، به همین خاطر است که توصیه می شود آنها را تا وقتی رسیده هستند خریداری کنید. اگر موزی که خریدید هنوز سبز است و می خواهید سریع تر برسد کافیست آن را در پاکتی کاغذی قرار دهید تا روند رسیدنش تسریع شود.

The post راهنمای خرید میوه و سبزیجات appeared first on آلامتو.

آلامتو

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , | پاسخ دهید:

مشکل هاله قرمز حاشیه نمایشگر گلکسی اس ۸ حل شد

در ۲۹ مارس ۲۰۱۷ شرکت سامسونگ گوشی جدید خود را در سری گلکسی با نام S8 و S8پلاس رونمایی کرد. این گوشی ها از قابلیت های ویژه ای برخوردارند که در زمان خود بی رقیبند.چندی پس از انتشار گسترده این گوشی ها، کاربران از مشاهده ی هاله ی قرمز رنگی در حاشیه ی صفحه نمایش اظهار نگرانی کردند.

گویا آی تی-در ۲۹ مارس ۲۰۱۷ شرکت سامسونگ گوشی جدید خود را در سری گلکسی با نام S8 و S8پلاس رونمایی کرد. این گوشی ها از قابلیت های ویژه ای برخوردارند که در زمان خود بی رقیبند.چندی پس از انتشار گسترده این گوشی ها، کاربران از مشاهده ی هاله ی قرمز رنگی در حاشیه ی صفحه نمایش اظهار نگرانی کردند.در آغاز شرکت سامسونگ هیچ واکنشی نشان نداد اما کمی بعد با انتشار نسخه ی بروز شده این مشکل را برطرف نمود. و در بیانیه ای این مشکل را تنها تفاوت در ماهیت نمایشگر Super AMOLED دانست و آنرا طبیعی قلمداد کرد.
در پی این گزارش کاربران حتی با تنظیم رنگ نمایشگر گوشی خود نتوانستند این هاله قرمز را برطرف کنند در مواردی هم گزارش شده است که حتی این هاله بدتر هم شده است.
کاربران زیادی مشکل خود را دراین مورد توییت کردند از جمله Erica Griffin اشاره کرده است که هاله قرمز رنگ گوشیش برطرف نمی شود. بالاخره قرار است شرکت سامسونگ برای رفع این مشکل نسخه بروزه شده را منتشر کند. در ابتدا به نظر میرسد که این یک مشکل فیزیکی در گوشی هوشمند باشد تا نرم افزاری. باید دید که آیا واقعا کاربران با نسخه ی به روز شده اس۸ میتوانند این هاله قرمز رنگ را ازبین ببرند یا باز هم توییت های دیگری را از نافرجامی نسخه به روز شده می خوانیم. اطلاعات این گوشی در سایت رسمی شرکت سامسونگ در اختیار است.

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , , , , , , | پاسخ دهید:

ابزاری جدید برای مقابله با نابینایی قابل پیشگیری

دکتر اندرو باستاوروس، بنیان‌گذار و مدیر عامل اجرایی شرکت Peek در رونمایی از ابزارPeek Retina در دانشکده‌ی بهداشت و طب گرمسیری لندن (در تاریخ ۲۰ آوریل)، در مورد این ابزار، این‌گونه توضیح می‌دهد: ” رسیدن به این نقطه، مسیر بسیار چالش برانگیزی بوده و مدت زمان طولانی صرف آن شده است. اگرچه این موفقیت بسیار چشم‌گیر بوده است، اما این فقط ابتدای راه است.”

گویا آی تی-این دستگاه، تازه ترین ابزاری است که توسط شرکت Peek ساخته شده است، شرکتی با اهداف اجتماعی، که برای ارائه‌ی ابزارها، و دانش مورد نیاز به فعالان عرصه سلامت، برای ارائه خدمات بهداشتی پایدار و باکیفیت، کار می‌کند.
این آداپتور دوربین گوش‌های هوشمند، برای تصویربرداری از شبکیه چشم به کار می‌رود؛ اقدامی که با امکان پذیر کردن انجام معاینات چشمی بیشتر، برای کمک به افزایش دسترسی کاربران به این نوع مراقبت‌ها طراحی شده است.
این ابزار، که شرکت سازنده آن را با عبارات ” عملکرد حسی و استفاده‌ی آسان” توصیف می‌کند، معاینات اعصاب چشمی و لکه زرد یا همان ماکولا را در شبکیه‌ی چشم امکان پذیر می‌کند.
شرکت Peek، در بیانیه‌ای اعلام کرده است که ” در یک دنیای کامل، تصویربرداری از شبکیه‌ی چشم در مراحل ابتدایی، روش استاندارد معاینات است، اما در واقعیت انجام این کار متداول نیست، زیرا تصویر برداری از شبکیه‌ی چشم با استفاده از ابزارهای سنتی، کار بسیارسختی است. ما باور داریم که Peek Retina با برداشتن موانع موجود برای دسترسی و انجام معاینات جدید، می‌تواند تأثیری شگرف بر نابینایی اجتناب پذیر و قابل پیشگیری بگذارد، اما هنوز هم از کاربران و حامیان خود برای دریافت هرچه بیشتر بازخوردها، به منظور بهتر کردن این ابزار، کمک می طلبیم.”
Peek Retina روی دوربین تمام انواع گوشی‌های هوشمند نصب شده، و به کاربران اجازه می‌دهد تا از پشت شبکیه چشم تصویر برداری کنند، و بدون نیاز به یک دوربین شبکیه‌ی چشمی کامپیوتری، آن را به اشتراک بگذارند.
برای انجام معاینات چشمی، باید چشم را گشاد کرد، ضمن اینکه شرکت Peek، تأکید می‌کند ” کشورهای مختلف برای استفاده از قطرات گشاده کننده‌ی چشم، قوانین متفاوتی دارند.” با گشاد شدن چشم، می‌توان بدون نیاز به سطح بالایی از مهارت تصویربرداری، تصاویری از شبکیه‌ی چشم گرفت، اگرچه شرکت تصریح می‌کند که تفسیر این تصاویر، نیازمند مهارت‎‌ها و دانش یک متخصص است.
پروژه‌های دیگر شرکت Peek، شامل Peek Acuity است، اپلیکیشنی که بینایی یک فرد را می آزماید، و از زمان انتشار آن در سال گذشته، در بیش از ۱۰۰ کشور مورد استفاده قرار گرفته است. کارشناسان حوزه های مختلف دیگر، که در زمینه بهداشت و سلامت هم فعالیتی نداشته باشند، می‌توانند از این برنامه استفاده کنند، و این برنامه می‌تواند نسبت به آزمون بینایی سنجی معمول با “حروف الفبا” در فضاهای کوچک‌تر نیز مورد استفاده قرار بگیرند، و شرکت Peek معتقد است، به وسیله‌ی آن می‌توان “به افراد بیشتری دسترسی داشت و آن‌ها را مورد معاینه قرار داد.”
یکی از المان‌های برنامه Peek Acuity، به نام PeekSim، برای این طراحی و ساخته شده است که در مدتی کوتاه و بلافاصله پس از آزمون بینایی، مشخص شود، نحوه‌ی دید فردی که دچار مشکلات بینایی است، در مقایسه با یک فرد با بینایی سالم، چه تفاوت‌هایی دارد.
با مشارکت مدارس و جوامع مختلف در کنیا، بوتزوانا و هند، بیش از ۱۰۰۰۰۰ کودک، توسط برنامه‌ی غربالگری مدارس شرکت Peek ، تحت معاینات چشمی قرار گرفته اند، و در صورت نیاز مسیر درمان یا دریافت عینک را دنبال کرده‌اند، و شرکت Peek، در حال انجام تحقیقاتی برای بهبود و گسترش هرچه بیشتر این برنامه ها می باشد.
فعالیت های بیشتر
شرکت Peek در نتیجه‌ی تجربیات دکتر باستاوروس، در رابطه با انتقال تجهیزات معاینات چشمی به جوامع روستایی در کنیا، برای جمع آوری داده‌های سلامت و بهداشت چشمی، در جریان تحصیل خود در مقطع PhD، در دانشکده بهداشت و طب گرمسیری، کار خود را آغاز کرد.
در مراسم راه اندازی این شرکت، دکتر باستاوروس، چشم پزشک مطرح و استادیار در مرکز بین المللی سلامت چشم در دانشکده لندن، چنین گفت: “ا از تمام افرادی که به نوعی حامی و پشتیبان ما بوده اند و برای دریافت ایده‌ها، از تحقیق تا واقعیت به ما کمک کرده‌اند سپاسگزاریم و همیشه مسیر یادگیری و توسعه ابزارها و دانش مورد نیازِ فعالان عرصه سلامت را برای کمک به افرادی که دچار اختلال قابل پیشگیری بینایی هستند، ادامه خواهیم داد.”
” در حالی‌که هنوز افراد زیادی وجود دارند که قادر به دیدن نیستند و یا به خدمات مراقبت های چشمی دسترسی ندارند، بدون شک کار ما، به پایان نرسیده است.”
Peek Retina را می توان از طریق وب‌سایت این شرکت، (http://www.peekvision.org) با هزینه ۲۱۶ پوند (شامل ارزش افزوده) و البته با پرداخت هزینه ارسال، دریافت کرد. برنامه‌های Peek Acuity و Peek Acuity Pro، را می‌توان به صورت رایگان از Google Play Store، دانلود کرد.

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , , , , , | پاسخ دهید:

پیش‌بینی: کنسول پلی‌استیشن ۵ سونی در سال آینده عرضه خواهد شد

دامیان تانگ، تحلیل‌گر Macquarie Capital Securities به‌تازگی مدعی شده است که نسل بعدی کنسول پلی‌استیشن سونی برای آینده سونی و ادامه‌یافتن روند سوددهی این شرکت در بازار کنسول‌های خانگی لازم است. وال استریت ژورنال در یک گزارش به نقل از این تحلیل‌گر به عرضه احتمالی کنسول پلی‌استیشن ۵ سونی در نیمه اول سال آینده اشاره کرده است. با این‌حال، رئیس پلی‌استیشن، شوهی یوشدا مدعی است که کنسول بعدی پلی‌استشین سونی لزوماً “پلی‌استیشن ۵” نخواهد بود و ممکن است سونی آن‌را با نام دیگری ارائه دهد. برای جزئیات بیشتر در ادامه مطلب با وب‌سایت گویا آی‌تی همراه باشید.

با اینکه شاید غیرممکن باشد شرکت سونی تنها یک سال پس از عرضه کنسول‌های بازی پلی‌استیشن ۴ اسلیم و پرو، کنسول جدیدی را ارائه دهد؛ باید اشاره کرد که دامیان تانگ، عرضه آن‌ها را پیش‌بینی کرده بود و به همین جهت، ممکن است واقعاً شرکت سونی در حال توسعه کنسول جدیدی باشد که برای رقابت با پروژه اسکورپیو مایکروسافت عرضه شود.

کنسول ایکس‌باکس اسکورپیو به عنوان قدرت‌مندترین کنسول بازی با قدرت پردازش گرافیکی ۶ ترافلاپس همراه شده است و مایکروسافت این کنسول را به صورت رسمی در ماه ژوئن در نمایشگاه E3 به نمایش خواهد گذاشت. هم‌چنین، انتظار می‌رود که این کنسول پس از مدتی به پیش‌فروش برسد و زمان عرضه نهایی آن، نزدیک به تعطیلات سال نوی میلادی در پاییز باشد.

به همین جهت، دامیان تانگ ادعا می‌کند که در صورت عرضه ایکس‌باکس اسکورپیو مایکروسافت خواهد توانست تا فروش کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ پرو و اسلیم را با این کنسول، تحت‌تاثیر قرار دهد و این موضوع برخلاف برنامه‌ریزی‌هایی است که شرکت سونی برای فروش هرچه بیشتر کنسول‌های بازی خود انجام داده.

به همین ‌جهت، انتظار می‌رود که شرکت سونی با رونمایی از نسل جدید کنسول‌ بازی پلی‌استیشن، رقابت بین کنسول‌های بازی خود را با ایکس‌باکس اسکورپیو نزدیک‌تر نماید. با این‌حال، شرکت سونی لزوماً به دنبال وارد شدن به نسل جدید کنسول‌های بازی نیست و احتمالاً پلی‌استیشن بعدی، به عنوان یک مدل ارتقایافته از کنسول پلی‌استیشن ۴ به بازار عرضه می‌شود.

دامیان تانگ، تحلیل‌گر Macquarie Capital Securities اعلام کرده است که در صورت عرضه کنسول بعدی پلی‌استیشن سونی به بازار، قدرت پردازشی گرافیکی این مدل بیشتر از ۱۰ ترافلاپس خواهد بود؛ برای مقایسه، همان‌طور که گفته شد کنسول ایکس‌باکس اسکورپیو مایکروسافت قدرت پردازشی نزدیک به ۶ ترافلاپس دارد.

باید دید که در آینده کنسول‌های بازی، کدام‌یک از دو شرکت مایکروسافت یا سونی تاثیر خواهد گذاشت. آیا مایکروسافت می‌تواند با معرفی و عرضه ایکس‌باکس اسکورپیو به بازار، به فروش پایین‌تر کنسول‌های ایکس‌باکس در مقایسه با پلی‌استیشن ۴ خاتمه دهد و برتری کنسول‌های ایکس‌باکس را در مقایسه با کنسول‌های تولید شده توسط این شرکت ژاپنی، حداقل تا پایان سال ۲۰۱۷ تضمین نماید یا در صورت عرضه ایکس‌باکس اسکورپیو، کاربران و گیمرها هم‌چنان به دنیای گسترده پلی‌استیشن سونی متعهد باقی خواهند ماند.

شرکت سونی نزدیک به ۶۰ میلیون کنسول پلی‌استیشن ۴ به طور جهانی عرضه کرده است و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۱۹، فروش کنسول پلی‌استیشن ۴ سونی به بیشتر از دو برابر آمار فروش کنسول‌های ایکس‌باکس مایکروسافت برسد. در همین حال، مایکروسافت امیدوار است تا با عرضه کنسول رده‌بالای ایکس‌باکس اسکورپیو، جایگاه خود را در بازار کنسول‌های خانگی تضمین نماید و احتمالاً باعث خواهد شد تا شرکت سونی در رسیدن به آمار فروش مدنظر خود برای کنسول پلی‌استیشن ۴ با مشکل مواجه شود.

منبع: dvsgaming

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , , , , , , , | پاسخ دهید:

کاربران بابت مشکل ری‌استارت شدن اتفاقی گوشی‌های گلکسی S8 سامسونگ ناراضی هستند!

تنها چند روز پس از انتشار یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری به منظور بهبود قرمزی رنگ صفحه‌نمایش گوشی گلکسی S8 و گلکسی S8 Plus، کاربران بابت مشکل جدیدی در گوشی‌های پرچم‌دار خود گله‌مند هستند. بر همین اساس، کاربران ادعا می‌کنند که گوشی پرچم‌دار گلکسی S8 سامسونگ به صورت اتفاقی ری‌استارت می‌شود و حتی ریست نمودن دستگاه نیز تاثیری بر روی رفع این مشکل ندارد. برای جزئیات بیشتر در ادامه مطلب با وب‌سایت گویا آی‌تی همراه باشید.

آن‌طور که از گزارش‌های کاربران پیداست، گوشی‌های گلکسی S8 و گلکسی S8 Plus سامسونگ بدون هیچ دلیل مشخصی ری‌استارت می‌شود. آن‌طور که کاربران ادعا می‌کنند، دستگاه آن‌ها چندبار در طول روز به صورت اتفاقی ری‌استارت می‌شود اما برخی مدعی شده‌اند که عدم استفاده از حافظه میکرو SD این مشکل را برطرف نموده است. با این‌حال، برخی دیگر نیز گزارش داده‌اند که حتی در صورت اکتفا نمودن به ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی گوشی‌های گلکسی S8 و گلکسی S8 Plus، مشکل ری‌استارت شدن ناگهانی گوشی‌هوشمند آن‌ها وجود دارد و برطرف نمی‌شود.

برخی از کاربران متوجه شده‌اند که این مشکل به دلیل یک ایراد نرم‌افزاری در قفل و صفحه‌نمایش همیشه فعال رخ داده است؛ هنگامی‌که قابلیت Power Save نیز فعال می‌شود، گوشی با مشکل مواجه شده و به صورت اتفاقی ری‌استارت می‌شود تا تاثیری بر روی تجربه کاربر نداشته باشد. عده‌ای نیز ادعا می‌کنند که مشکل ری‌استارت شدن ناگهانی حتی در حالت Safe mode نیز وجود دارد و به همین جهت، ممکن است مشکل جدی‌تر باشد یا سنسور اثرانگشت یا حسگر تشخیص عنبیه چشم در ری‌استارت شدن ناگهانی دستگاه آن‌ها تاثیرگذار بوده باشد.

با اینکه مشکل شاید بی‌اهمیت به‌نظر برسد و بسیاری ادعا نمایند که این مشکل تنها در اثر یک باگ نرم‌افزاری صورت گرفته، باید گفت که برخی از کاربران از پیشنهاد سامسونگ برای تعویض دستگاه آن‌ها با یک نمونه سالم خبر داده‌اند. به همین جهت، به‌نظر نمی‌رسد با یک اشکال نرم‌افزاری بسیار ساده مواجه باشیم که با عرضه یک آپدیت برطرف شود.

با این‎حال در صورتی‌که گوشی‌های پرچم‌دار گلکسی S8 و گلکسی S8 Plus سامسونگ را خریداری نموده‌اید و امکان باز پس‌فرستادن آن به نمایندگی وجود ندارد، با بخش پشتیبانی شرکت سامسونگ تماس حاصل نمایید و مشکل مذکور را به آن‌ها اطلاع دهید تا هرچه سریع‌تر، سامسونگ به این مشکل واکنش نشان دهد و در صورتی‌که ایراد مذکور ناشی از یک اختلال نرم‌افزار باشد، تیم توسعه‌دهنده بر روی یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای رفع آن مشغول به کار شوند.

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، این تنها مشکلی نیست که گوشی‌های پرچم‌دار گلکسی S8 و S8 Plus با آن مواجه است و ایراد قرمزی رنگ نمایشگر یکی از دیگر دلایلی است که کاربران را نسبت به گوشی‌های پرچم‌دار جدید سامسونگ دلسرد نموده. با این‌حال، سامسونگ ادعا می‌کند که مشکل قرمزی رنگ نمایشگر یک ایراد یا عیب در پروسه تولید گوشی‌های گلکسی S8 و S8 Plus نیست و تنها از عدم توازن در خروجی رنگ قرمز نمایشگر ناشی می‌شود. به همین جهت، آپدیت نرم‌افزاری توسط سامسونگ عرضه شده است که قرمزی رنگ نمایشگر ار متعادل‌تر می‌کند تا تجربه کاربران به دلیل قرمزی بیش از حد نمایشگر، تحت‌تاثیر قرار نگیرد.

سامسونگ در رابطه با مشکل قرمزی رنگ نمایشگر، هم‌چنین اطمینان داده است که مراحل تولید گوشی‌های پرچم‌دار جدیدش را با دقت تحت‌ نظارت قرار داده است و مشکل مذکور به دلیل اشتباهی در پروسه تولید صورت نگرفته که قرمزی رنگ بیش از اندازه صفحه‌نمایش را باعث شده باشد. این شرکت، هم‌چنین ادعا می‌کند که ماهیت نمایشگرهای AMOLED باعث چنین مشکلی می‌شود و اختلاف طبیعی در رنگ‌های تولید شده توسط صفحه‌نمایش، امری طبیعی است.

منبع: Softpedia

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , , , , , , , , | پاسخ دهید:

حرکت عجیب دکمه مجازی Home در گوشی Galaxy S8

شرکت سامسونگ، تغییر بزرگی را با حذف دکمه فیزیکی خانه (Home) در گوشی Galaxy S8  در تنظیمات آن به وجود آورده است. این تغییر برای تطبیق با طرح بدون قاب نمایشگرها در بهترین و جدیدترین محصولات شرکت، اعمال شده است. اما، بسیاری از افرادی که گوشی S8 را خریداری کرده‌اند، حرکتی را در دکمه‌ی مجازی حساس به فشارِ خانه در این گوشی، احساس کرده اند.

گویا آی تی-شرکت سامسونگ، تغییر بزرگی را با حذف دکمه فیزیکی خانه (Home) در گوشی Galaxy S8 در تنظیمات آن به وجود آورده است. این تغییر برای تطبیق با طرح بدون قاب نمایشگرها در بهترین و جدیدترین محصولات شرکت، اعمال شده است. اما، بسیاری از افرادی که گوشی S8 را خریداری کرده‌اند، حرکتی را در دکمه‌ی مجازی حساس به فشارِ خانه در این گوشی، احساس کرده اند. حرکت این دکمه‌ی مجازی، آن قدرها هم غیر عادی و قابل توجه نیست، اما اگر شما آن را با چسباندن یک برچسب به آن دنبال کنید، حرکت آن را به عقب و جلو  مشاهده خواهید کرد. این دکمه، حرکات قابل توجهی ندارد، اما مقدار بسیار کمی جابه‌جا می‌شود. یک وب‌سایت هلندی با نام GalaxyClub، سه تصویر را به اشتراک گذاشته است، که این تغییر در موقعیت دکمه‌ی مجازی را به خوبی نشان می‌دهند.

دلیل این حرکت چیست؟

اکانت رسمی تویتر سامسونگ در هلند، دلیل این اتفاق را توضیح داده است. دکمه‌ی خانه، برای جلوگیری از سوختگی صفحه‌ی نمایش حرکت می‌کند. سوختگی صفحه نمایش، زمانی اتفاق می‌افتد که یک تصویر برای مدت طولانی روی صفحه باقی بماند. این مسئله، پیش تر، در نمایشگرهای CRT، که از یک لامپ پرتوهای کاتدی ساخته می‌شدند اتفاق می افتاد، و یک تصویر دائمی در صفحه‌ی نمایش، باعث ایجاد نوعی “شبح” از تصویر روی نمایشگر می‌شد. در آن زمان، شرکت‌ها، محافظ‌های صفحه نمایش، و یا همان Screensaver ها را برای تغییر دادن پیکسل‌ها در صفحه نمایش و جلوگیری از باقی ماندن یک تصویر به مدت طولانی در صفحه، معرفی کردند.

نمایشگرهای CRT، امروزه بخشی از تاریخ محسوب می‌شوند، و نه تنها کاربران عمومی از مسائل سوختگی صفحه‌ی نمایش آگاه هستند، بلکه برای نمایشگر OLED (ساخته شده از دیود ارگانیک گسیل کننده‌ی نور) استفاده شده در گوش‌های Galaxy S8 و Galaxy S8+ نیز، این مشکل وجود دارد. البته مدل Galaxy S8 در بروز این مشکل تنها نیست؛ حتی ساعت‌های هوشمندی که دارای نمایشگر OLED هستند نیز، در صورتی که صفحه‌ی نمایش آن‌ها با میزان نور بالا، روی یک تصویر از اجزای ساعت، باقی بماند، ممکن است دچار سوختگی شوند. به همین دلیل است که ساعت Android Wear گوگل نیز، تنظیماتی را به منظور” محافظت از سوختگی صفحه نمایش” برای توسعه دهنگان ارائه می‌کند، که رابط کاربری صفحه‌ی نمایش را برای جلوگیری از ایجاد یک تصویر ثابت به مدت طولانی، روی صفحه‌ی نمایش ساعت، تغییر می‌دهد. این واقعیت که شرکت سامسونگ،  تکنولوژی ” محافظت از سوختگی صفحه‌ی نمایش” را در گوشی‌های هوشمند Galaxy S8 و Galaxy S8+ خود، قرار داده است، نه تنها یک مشکل به حساب نمی‌آید، بلکه باعث آرامش کاربران خواهد بود.

بعلاوه، این جابه جایی به سختی قابل تشخیص است، و ما اطمینان داریم که بیشتر کاربران گوشی Galaxy S8، حتی متوجه آن نخواهند شد. شرکت سامسونگ، تنها قصد دارد از صفحه نمایشگر گوشی محافظت کرده و امنیت بیشتری در اختیار کاربران قرار دهد.

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , , , , , | پاسخ دهید:

چگونه هنگام شارژ کردن گوشی هوشمند و لپ تاپ مانع سوختن آن شویم؟

وقتی بحث سوختن سیستم های ویندوزی یا گجت های هوشمند به میان می آید اولین چیزی که به ذهن می آید این است که سرویس های ما، از جهت منبع تغذیه با مشکل مواجه شده اند. کابل های یو اس بی نوع C  عموما مهم ترین عاملی هستند که این مشکل را ایجاد کرده اند از این رو Satechi طی یک نو آوری اقدام به طراحی دانگلی کرده که به شما کمک می کند بدون کمترین خسارت گوشی و سیستم ویندوزی خود را شارژ کنید و کابل های مورد نظر سیستم شما را مورد آسیب قرار ندهند.

satechi_power_meter

USB-C استانداردی است که در سراسر دنیا بتوان از آن در تمام گوشی ها و لپ تاپ ها و تبلت ها استفاده کرد. این استاندارد به گونه ای است که محدود و منحصر به برند خاصی نیست اما به علت محدودیت هایی که دارد کیفیت برتری ندارد و در پاره ای از موارد می تواند سیستم ها را به خطر اندازد.  در صورتی که این نوع یو اس بی توانایی شارژ کردن هم دارد، در پاره ای موارد اگر مشکل ها فعال شوند، می توانند تا سوختن سیستم لپ تاپ و گوشی و تبلت و حتی تا آتش گرفتن آن ها نیز پیش بروند.

حدود دو سال پیش بود که بنسون لیانگ که از مهندسین پروژه گوگل پیکسل بود طی گزارشی هشدار داد که به دلیل نقض ویژگی های USB Type-CC است که کابل های یو اس بی سی، در دستگاه ها خلل ایجاد می کنند و به سوختن و آتش سوزی منجر می شوند.

satechi_power_meter

با توجه به این که این مشکل همه گیر شده بود، Satechi اقدام به طراحی دانگلی کرد و آن را Type-C Power Meter نام گذاری کرد. این دانگل در واقع تست کننده کابل های یو اس بی است که به شما اجازه می دهد که قبل از هر بار استفاده تست کنید که آیا کابل USB Type-C ای که استفاده می کنید، از اطمینان کاملی برخوردار است یا خیر؟

 

این دانگل که نامش Type-C Power Meter است، و به عنوان سلامت سنج کابل های یو اس بی نوع سی به شمار می آید، ما بین سیستم مورد نظر و کابل قرار می گیرد و با کنترل آمپر به شما اطمینان می دهد که سیستم تان با شدت جریان امن در حال شارژ شدن است و بدین صورت جلوی سوختن باتری و سیستم تان را می گیرد.

satechi_power_meter

لازم است که کاربر بر اساس اطلاعات سیستم خود تنطیمات لازم را روی این دانگل انجام دهد تا شدت جریان مناسب را فراخوانی کند اما اگر شدت جریان درست نباشد، یا خللی ایجاد شود که به اطلاعات وارد شده شما ربط داشته باشد، دستگاه نمی تواند این موضوع را تشخیص بدهد و بدین صورت دستگاه بدون اینکه هشداری به شما بدهد و بدون اینکه بتواند برق را قطع کند سیستم را خواهد سوزاند. در واقع این دانگل کنترل کننده ای است که باید ابتدا اطلاعات صحیح و متناسب با سیستم را بدان یاد آوری کرد و آن را واسطه کابل شارژر و سیستم قرار داد تا طبق آن چه شما وارد کرده اید، کارش را به درستی انجام دهد.

satechi_power_meter

قیمت این دانگل حدود ۳۰ دلار است که می توانید از طریق سایت سازنده نسبت به خرید اقدام نمایید. به نظر شما این دانگل تا چه اندازه می تواند امنیت سیستم شما را فراهم کند؟ در صورت بروز چنین مشکلی در برخورد با کابل ها بهترین ترفندی که شما دارید چه چیزی است؟ دیدگاه ها و نظرات خود را با گویا آی تی در میان گذاشته و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , , , , , , , , , | پاسخ دهید:

چگونه در ویندوز ۷،۸ و ۱۰ به شیوه نوین و امن سیستم را قفل کنیم؟

قفل کردن سیستم کامپیوتری کاری است که علت و انگیزه آن نیاز به توضیح ندارد اما کاربران عموما به دنبال راه هایی هستند که بتوانند بهتر و سریع تر به این هدف مهم برسند. نکته ای که وجود دارد این است که، هر چقدر که کارهای مهم و محرمانه ای که با لپ تاپ یا سیستم مبتنی بر ویندوز خود انجام می دهیم، بیشتر و بیشتر می شود، محافظت از اطلاعات و سیستم بیشتر اهمیت پیدا می کند. تا پیش از این که فقط از سیستم خود برای گیم استفاده می کردیم به سرقت رفتن اطلاعات چندان مهم نبود اما حالا که روی مرورگر هایمان اطلاعات حساب های بانکی مان به طور کامل وجود دارد، عقل حکم می کند که باید خیلی بیشتر مراقب بود. حالا حساسیت ها روز به روز بیشتر و بیشتر می شود، چرا که کارهای خطیر تر ما نیز با این سیستم ها افزایش پیدا کرده است! برای اینکه بتوانید بهتر از سیستم ویندوزی تان مراقبت کنید ما به شما راه هایی را یاد می دهیم که از طریق آن سیستم ویندوزی تان را سریع تر قفل کنید. با گویا آی تی در ادامه این مطلب همراه باشید.

اولین روش: میان بر های صفحه کلید

اگر شما هم برای آموختن رایانه سال ها پیش به کلاس های مربوطه مراجعه کرده اید، قطعا می دانید که اولین چیزی که به ما یاد دادند روشن کردن و در ادامه قفل کردن و خاموش کردن کامپیوتر با صفحه کلید و کلید های ترکیبی بوده است. فرض می کنیم که می خواهید برای انجام کاری سریعا سیستم خود را قفل کنید و به دنبال کار مورد نظر بروید. در چنین شرایطی فقط کافیست دکمه های ترکیبی کلید پنجره ویندوز + L  را با هم فشار دهید و شاهد قفل شدن سیستم خود باشید. البته این دو کلید چندان که باید به هم نزدیک نیستند پس بهتر است همین حالا روی کیبردتان را نگاه کنید و جایگاه این دو دکمه یعنی پنجره ویندوز و L  را تعیین کنید. کلید پنجره عموما در کنار اسپیس بار با حدفاصل یک یا دو کاراکتر است.

قفل کردن ویندوز 10

در رابطه با استفاده از این کلید ترکیبی باید بگوییم که شما ابتدای امر لازم است که یک رمز عبور برای سیستم خود، تعبیه کنید. این رمز را از مسیر Settings > Accounts > Sign-in options می توانید ایجاد کنید. تا زمانی که سیستم شما رمز دار نباشد ورود به حالت قفل بی فایده خواهد بود. شما در آینده و درست در ادامه طی همین مسیر می توانید رمز را تغییر دهید یا آن را به طور کامل حذف کنید.

 

دومین روش: قفل کردن کامپیوتر بعد از گذشت یک تایم محدود

اگر می خواهید بعد از مدت زمانی خاص ویندوز خود را قفل شده بیابید تنها یک راه دارید و آن هم این است که از ویندوز ۱۰ استفاده کنید. در این ویندوز، که نسخه نهایی ویندوز تا کنون بوده باید تنظیمات لازم را انجام دهید و بعد از آن با خیال راحت بعد از گذشت زمان ممکن سیستم را قفل شده بیابید. این ویژگی برای زمانی مناسب است که به دلیل کثرت کارها فراموش می کنید سیستم خود را قفل کنید.  برای این تنظیمات ابتدا وارد ویندوز شده و به بخش تنظیمات بروید. در این قسمت با گزینه Screensaver کار داریم. با ورود به Screensaver شما گزینه هایی را مشاهده می کنید که از جمله آن ها Change screen saver است. در این جا می توانید اسکرین سیور خاصی انتخاب کنید اما اگر می خواهید در چنین حالتی به جای اسکرین سیور به صفحه قفل وارد شوید، کافی است نوع اسکرین سیور را None تعیین کنید. در ادامه باید میزان دقیقه ای که می خواهید پس از بیکار شدن کامپیوتر سیستم به حالت قفل برود را مشخص کنید.

برخی از افراد سوال می پرسند که چرا با انتخاب این گزینه بلافاصله تا فعالیت خود را با کامپیوتر قطع می کنیم، سیستم قفل می شود؟ در پاسخ باید بگوییم که این بخاطر خاصیت این قابلیت است که باید حتما برای آن زمان معرفی شود بنابراین این تنظیمات را فراموش نکنید.

هنگانی که در حال تنظیم این بخش هستید با گزینه ای به نام  On resume, display logon screen روبرو هستید که باید آن را تیک دار کنید. اگر تیک این گزینه را بردارید، به محض ورود به صفحه قفل هنگام فعال کردن مجدد ویندوز خبری از قفل شدن نیست و به همان صفحه اولیه بازگشت داده می شوید. این می تواند امنیت را به حد کافی کاهش دهد از طرفی باید حتما سیستم خود را با زمان کوتاه و معقول تنظیم کنید چرا که افزایش زمان ممکن می تواند مانع امنیت لازمه شده و از طرفی زمان خیلی کوتاه هم موجب می شود که نتوانید به درستی به کارهایتان برسید.

 سومین روش: قابلیت قفل پویا یا Dynamic Lock در ویندوز ۱۰

آپدیت Creator در واقع آخرین بروز رسانی بوده که برای ویندوز ۱۰ صورت گرفته و زین پس بیشترین آموزش های گویا آی تی بر مبنای این ویندوز و این نسخه ارائه می شود. در این نسخه امکانات خاصی تعبیه شده که شما می توانید از آن ها استفاده کنید که یکی از آن ها قفل هوشمند است. زمانی که شما تنظیمات لازم را انجام دهید، به محض اینکه از سیستم و میز کامپیوترتان دور می شوید، سیستم متوجه شده و قفل می شود.

قفل کردن ویندوز 10

در این نسخه از ویندوز برای استفاده از قفل هوشمند پویا کافی است به مسیر  Settings > Accounts > Sign-in Options بروید. در این قسمت گزینه ای به نام Dynamic lock وجود دارد. به این گزینه دقت کنید و در آن عبارت Allow Windows to detect when you’re away and automatically lock the device را پیدا کنید و آن را فعال کنید.

در این مدل از قفل کردن باید ویندوز خود را با گوشی هوشمند تان از طریق بلوتوث همگام سازی ایجاد کنید و گوشی را در جیب خود نگهدارید تا به محض قطع ارتباط سیستم متوجه شده و قفل شود.

این شیوه ها به شما کمک می کنند که بتوانید امنیت سیستم خود را تا حد امکان افزایش دهید. اما با وجود اینکه خود ویندوز امکاناتی برای قفل کردن دارد، روش هایی نیز وجود دارد که صرفا می توانید با استفاده از اپلیکیشن امنیت سیستم را فراهم سازید.

چهارمین روش: برنامه Bluelock

Dynamic Lock امکانی است که فقط در ویندوز ۱۰ آن هم نسخه نهایی بروز شده آن، برای شما در دسترس است اما اگر شما هم مثل من فرصت پیدا نمی کنید که ویندوز خود را ارتقا دهید و از ویندوز قدیمی ۷ یا ۸ استفاده می کنید با کمک این برنامه می توانید خاصیت Dynamic Lock را در ویندوز قدیمی تان داشته باشید. باید این برنامه را نصب کنید و بعد توسط گوشی یا تبلت و هر وسیله ای که می توانید آن را با بلوتوث به سیستم خود pair کنید، را به همراه داشته باشید. سرعت و دقت این برنامه در ارائه این قابلیت دقیقا برابر با سرعت و دقت ویندوز ۱۰ است.

 

پنحمین روش: برنامه Predator

Predator هم اپلیکیشنی است که تنها به کمک یک فلش یو اس بی، امکان قفل کردن سیستم را برای تان فعال می کند. شما فلش را برای قفل کردن فعال می کنید و هر بار که می خواهید امکان استفاده از سیستم را غیر فعال کنید به سادگی فلش را از سیستم دور کنید، تا امکان ورود به سیستم غیرفعال بشود. هر چند این روش بسیار امن است اما نگهداری از فلش بسیار دردسر دارد چرا که گم شدن آن توسط خودتان حسابی شما را به دردسر خواهد انداخت.

بدین ترتیب می توانید با استفاده از قابلیت های جدید ویندوز ۱۰ و حتی نسخه بروز رسانی شده آن از قفل کردن امن سیستم خود مطمئن باشید و این روش های جذاب را تست کنید اما با وجود اپلیکیشن های هوشمند نیز می توانید روی ویندوز خود اعمال محدودیت کرده و در مدت زمان لازم آن را قفل کنید. در این باره شما تا کنون چه روش هایی را دنبال کرده اید؟ دیدگاه ها و نظرات خود را در این باره با ما در میان گذاشته و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

منبع : MAKEUSEOF

مجله اینترنتی گویا آی‌تی

ارسال شده در فال,گوناگون | برچسب‌شده , , , , , , , , , , , , | پاسخ دهید: